X12DPL-NT6
Supermicro
X12DPL-NT6
Image above may show a varied configuration or optional parts.
Manufacturer: Supermicro
Part number: X12DPL-NT6
Warehouse product ID: 891504, 891505
HS: 8473 30 00 02
ECCN: 5A992C
Availability*: On order (estimated delivery time from 10 to 21 business days)
(the indicative cost of delivery on Poland's territory)
The indicative delivery cost in EU - 30&euro
Add to wishlist
More info at manufacturer site
Broken link? Report us.
See motherboard alternatives for AMD and Intel processors on our blog.
Add to cart Negotiate the price
Rate product:
No votes.
Add review
Log in to add a review.
Kluczowe cechy / Key features :
1. 3rd Gen Intel® Xeon® Scalable processors
Dual Socket LGA-4189 (Socket P+) supported, CPU TDP supports Up to 185W TDP, 2 UPI up to 10.4 GT/s
2. Intel® C621A
3. Up to 2TB RDIMM, DDR4-3200MHz; Up to 2TB 3DS ECC LRDIMM, DDR4-3200MHz, in 8 DIMM slots
M.2 Key: M-Key
5. 1 VGA port
6. Intel® C621A controller for 12 SATA3 (6 Gbps) ports; RAID 0,1,5,10
7. Dual LAN with Intel® X550 10GBase-T Ethernet Controller
Product description
Please verify them on the manufacturer's website by clicking this link.
Manufacturer Supermicro
SKU MBD-X12DPL-NT6
Basic informations
Chipset C621A
Format ATX
Size 12" x 10"
Expansion slots # 4
Processor
CPU socket Socket P+ LGA4189
CPU family Intel Xeon Scalable LGA4189
CPU builtin No
Max. CPU # 2
SNK shape Standard
System Memory
Max. memory size support 256 GB
Memory sockets # 8
Memory correction support ER
Memory size type support DIMM
Memory type support DDR4
On-Board Devices
SATA support Yes
SATA sockets # 12
SAS support No
NVMe support No
M.2 support Yes
M.2 sockets # 2
NIC # 2
NIC chipset/type
Chipset Type
X550 1GbE
X550 1GbE
Hardaware RAID No
IPMI Yes
VGA Yes
Other
Supported RSC N/D
Application High-efficiency, Cost-effective
Power consumption 185 W