Dyski HDD wypełnione powietrzem i helem (Porównanie)

| WsparcieNowości

Dyski HDD wypełnione powietrzem i helem (Porównanie)

Dyski twarde HDD można podzielić na dwa rodzaje: te wypełnione powietrzem i te wypełnione helem. Główna różnica między nimi polega na rodzaju gazu wypełniającego ich wnętrze. Dyski wypełnione powietrzem korzystają z powietrza atmosferycznego jako medium gazowego, podczas gdy dyski wypełnione helem wykorzystują hel. Hel jest lżejszy i mniej gęsty od powietrza, co wpływa na różne aspekty pracy dysku, takie jak wydajność, pojemność i trwałość.

Główne różnice między dyskami z powietrzem, a helem to:

 • Pojemność:
  • Dyski z helem mogą pomieścić więcej talerzy magnetycznych w tej samej obudowie, co dyski z powietrzem, ponieważ hel zmniejsza opór aerodynamiczny i turbulencje wewnątrz dysku. Dzięki temu dyski z helem mogą oferować większą pojemność przechowywania danych przy tej samej wielkości dysku.
 • Wydajność:
  • Dyski z helem mają lepszą wydajność niż dyski z powietrzem, ponieważ hel zmniejsza opór i tarcie talerzy, co pozwala na szybszą prędkość obrotową i mniejsze zużycie energii. Dzięki temu dyski z helem mogą oferować szybszy transfer danych i niższe koszty operacyjne.
 • Niezawodność:
  • Dyski z helem mają większą niezawodność niż dyski z powietrzem, ponieważ hel zapobiega korozji i utlenianiu talerzy, co wydłuża żywotność dysku. Ponadto hel zapewnia lepszą stabilność termiczną i mechaniczną dysku, co zmniejsza ryzyko uszkodzeń spowodowanych przez wysoką temperaturę lub wibracje
 • Możliwość chłodzenia cieczą:
  • Dyski wypełnione helem są gotowe do zastosowania w systemach immersyjnych.

Podsumowując, dyski z helem mają wiele zalet nad dyskami z powietrzem, takich jak większa pojemność, lepsza wydajność i większa niezawodność oraz są gotowe do zastosowania w systemach zanurzeniowych. Jednak dyski z helem są także droższe i trudniejsze w produkcji niż dyski z powietrzem, co ogranicza ich dostępność i popularność na rynku. Obecnie dyski z helem są głównie stosowane w centrach danych i serwerach, gdzie liczy się duża gęstość danych i niskie koszty utrzymania. Natomiast dyski z powietrzem są nadal powszechne w komputerach osobistych i laptopach, gdzie liczy się niższa cena i mniejsze zapotrzebowanie na dane.

Powiązane strony:

 1. Lista dysków HDD SAS i SATA firmy Toshiba wypełnionych helem gotowych do chłodzenia cieczą (immersja)