Różnice między FibreChannel (FC), Ethernet, iSCSI oraz światłowodem

| F.A.Q.

Różnice między FibreChannel (FC), Ethernet, iSCSI oraz światłowodem

Fibre Channel (FC):

 1. Fibre Channel jest to specjalny protokół sieciowy opracowany z myślą o przesyłaniu dużych ilości danych między urządzeniami pamięci masowej, takimi jak serwery i macierze dyskowe.
 2. Fibre Channel zapewnia bardzo wysokie prędkości przesyłu danych, zazwyczaj od kilku gigabitów na sekundę (Gb/s) do nawet 128 gigabitów na sekundę (Gbps).
 3. Fibre Channel jest dedykowany głównie dla zastosowań w magazynowaniu danych i w środowiskach, gdzie wymagana jest niska latencja.
 4. Fibre Channel wykorzystuje włókna szklane (lub miedziane w niektórych przypadkach) do fizycznego przesyłania danych między urządzeniami.

Ethernet:

 1. Ethernet Jest to uniwersalny protokół sieciowy, powszechnie stosowany we wszystkich rodzajach sieci, od małych domowych sieci po duże sieci korporacyjne i internet.
 2. Ethernet Obsługuje różnorodne typy danych i aplikacji, takie jak dane użytkowników, głos, wideo i dane serwerowe.
 3. Ethernet Może działać w różnych prędkościach, począwszy od 10 megabitów na sekundę (Mbps) do gigabitów na sekundę (Gbps) i terabitów na sekundę (Tbps) w najnowszych wersjach.
 4. Ethernet Wykorzystuje różne medium transmisyjne, w tym skrętkę miedzianą i światłowody.

iSCSI (Internet Small Computer System Interface):

 1. iSCSI korzysta z infrastruktury sieci Ethernet, co oznacza, że może być uruchamiany na istniejących sieciach LAN (Local Area Network) lub WAN (Wide Area Network).
 2. iSCSI wykorzystuje protokół TCP/IP do opakowania danych blokowych (block-level data) i przesyłania ich przez sieć.
 3. iSCSI jest bardziej popularny w mniejszych i średnich przedsiębiorstwach, gdzie nie ma potrzeby instalowania oddzielnej infrastruktury sieciowej i można wykorzystać już istniejącą infrastrukturę Ethernet.
 4. iSCSI oferuje dobre osiągi, ale może być nieco mniej wydajny od Fibre Channel w określonych warunkach.
 5. iSCSI jest zwykle bardziej kosztowo efektywny, ponieważ wykorzystuje istniejącą infrastrukturę Ethernet, co może znacznie obniżyć koszty implementacji.

Światłowód:

 1. Światłowód to fizyczne medium przesyłania danych, które składa się z cienkich włókien szklanych lub plastikowych.
 2. Przesyła dane w postaci impulsów świetlnych, które pozwalają na bardzo szybki, niezawodny i odległy transfer danych.
 3. Może być wykorzystywany zarówno w technologii Fiber Channel, jak i w technologii Ethernet, jak również w systemach telekomunikacyjnych i innych.
 4. Oferuje wysoką przepustowość, niskie opóźnienie i odporność na zakłócenia elektromagnetyczne, co czyni go idealnym medium dla szybkich i niezawodnych połączeń sieciowych.

Podsumowanie:

Fiber Channel to protokół sieciowy używany głównie do przesyłania dużych ilości danych w środowiskach pamięci masowej. Ethernet to uniwersalny protokół obsługujący różnorodne typy danych w różnych rodzajach sieci. iSCSI to protokół działający w środowisku Ethernet. Światłowód jest natomiast fizycznym medium, które może być wykorzystane do przesyłania danych zarówno w Fiber Channel, jak i w Ethernet, a także w innych technologiach sieciowych.

Powiązane strony:

 1. Karty Fibre Channel dostępne w ofercie Supermicro
 2. Karty sieciowe Supermicro 1Gb 10Gb 25Gb 40Gb 100Gb
 3. Karty sieciowe Gigabyte 1Gb 10Gb 25Gb 40Gb (Akcesoria Gigabyte)
 4. Karta sieciowa Supermicro AOC-STGN-I2S 2x10Gb SFP+ Intel 82599ES (Akcesoria, Kable DAC, FAQ)
 5. Supermicro AOC-S100GC-i2C