Windows 11 - nowości, porównanie wersji, różnice w stosunku do wersji 10

| Nowości

Windows 11 jest nareszcie dostępny do pobrania a użytkownicy systemu Microsoftu mogą spodziewać się kilku dużych zmian w tym długoletnim systemie operacyjnym.

Zawiera on mnóstwo nowych funkcji, takich jak możliwość pobierania i uruchamiania aplikacji dla systemu Android na komputerze z systemem Windows, a także aktualizacje Microsoft Teams, menu Start i ogólnego wyglądu oprogramowania, które jest bardziej przejrzyste i podobne do Maca.

Nowe, wyróżniające się funkcje systemu Windows 11

 • Nowy, bardziej zbliżony do Maca interfejs. Windows 11 charakteryzuje się przejrzystym designem z zaokrąglonymi narożnikami, pastelowymi odcieniami oraz wyśrodkowanym menu Start i paskiem zadań.
 • Zintegrowane aplikacje na Androida. Aplikacje Android zawitają w systemie Windows 11 za pośrednictwem Amazon Appstore, który będzie dostępny z poziomu nowego Microsoft Store. W przeszłości istniało kilka sposobów, aby uzyskać dostęp do aplikacji Android na Windows 10, zwłaszcza jeśli miałeś telefon Samsung Galaxy, ale to sprawi, że będą one natywne.
 • Widżety. Choć są one dostępne od jakiegoś czasu, teraz możesz uzyskać dostęp do widżetów bezpośrednio z paska zadań i spersonalizować je tak, aby wyświetlały wszystko, co chcesz.
 • Integracja Microsoft Teams. Teams zyskał nowe oblicze i został przypięty do paska zadań Windows 11, dzięki czemu jest łatwiej dostępny. Dostęp do Teams będzie można uzyskać z systemu Windows, Mac, Android lub iOS.
 • Technologia Xbox dla lepszej jakości rozgrywki. Windows 11 otrzyma pewne funkcje znalezione w konsolach Xbox, takie jak Auto HDR i DirectStorage, aby poprawić możliwości gamingowe na komputerze z systemem Windows.
 • Lepsza obsługa wirtualnych pulpitów. Windows 11 pozwoli Ci skonfigurować wirtualne pulpity w sposób bardziej zbliżony do systemu MacOS, przełączając się między wieloma pulpitami do użytku osobistego, w pracy, w szkole lub do gier. Można też zmienić tapetę na każdym z wirtualnych pulpitów.
 • Łatwiejsze przejście od monitora do laptopa i lepsza wielozadaniowość. Nowy system operacyjny zawiera funkcje o nazwie Snap Groups i Snap Layouts - kolekcje aplikacji używanych jednocześnie, które znajdują się na pasku zadań i mogą być wyświetlane lub minimalizowane w tym samym czasie, co ułatwia przełączanie zadań. Umożliwiają one także łatwiejsze podłączanie i odłączanie monitora bez utraty położenia otwartych okien.

Różnice między Windows 11 a Windows 10

Funkcja

Windows 10

Windows 11

Auto-HDR

Wytwarza szerszy, bardziej żywy zakres kolorów, zapewniając prawdziwie urzekające wrażenia wizualne.

 

Microsoft Teams

Dzwoń, rozmawiaj i realizuj plany - wszystko to w jednej aplikacji.

Czat z Microsoft Teams
Skontaktuj się z kimkolwiek (za darmo), jak chcesz (zadzwoń, porozmawiaj, wyślij tekst lub wideo) bezpośrednio z paska zadań..

 

Grupy Pulpitów

Przełączaj się między pulpitami, aby lepiej zorganizować otwarte okna.

 

DirectStorage
Uzyskaj szybsze czasy ładowania i bardziej szczegółowe światy gier.

 

Microsoft Store

Szybciej znajduj aplikacje, filmy i programy, które lubisz, i wybieraj spośród szerszej gamy aplikacji.

Aplikacja Zdjęcia

Zaktualizowana aplikacja Zdjęcia znacznie ułatwia edycję i przeglądanie zdjęć.

Bezproblemowe dokowanie

Kontynuuj od miejsca, w którym zakończyłeś pracę po podłączeniu/odłączeniu zewnętrznego monitora.

 

Snap Assist

Snap Assist posiada układy i grupy, które pomagają ułożyć otwarte okna w idealne siatki.

Ekran dotykowy.

Nowe gesty sprawiają, że nawigacja za pomocą dotyku jest znacznie bardziej intuicyjna.

Aktualizacje

Zmniejszony rozmiar pobieranych aktualizacji w systemie Windows 11.

 

Widżety

Zdjęcia. Wiadomości. Do zrobienia. Pogoda. Widżety pomagają Ci znaleźć treści, które mają dla Ciebie znaczenie.

 

Różnice pomiędzy różnymi wersjami Windows 11

Funkcje ochronne

Funkcja

Windows 11 Home

Windows 11 Pro

Szyfrowanie urządzeń BitLocker

Jeśli urządzenie zostanie zgubione lub skradzione, BitLocker blokuje wszystko, aby nikt inny nie mógł uzyskać dostępu do systemu i danych.

 

Szyfrowanie urządzenia

Jeśli włączysz szyfrowanie urządzenia, tylko upoważnione osoby będą mogły uzyskać dostęp do Twojego urządzenia i danych.

Znajdź moje urządzenie

Śledź swoje urządzenia - nawet pióro cyfrowe!

Firewall i ochrona sieci

Urządzenie z systemem Windows ma wbudowane funkcje zabezpieczeń, które pomagają chronić przed wirusami, złośliwym oprogramowaniem i oprogramowaniem ransomware.

Ochrona Internetu

Kontrola aplikacji i przeglądarek w programie Bezpieczeństwo systemu Windows pomaga chronić urządzenie przed potencjalnie niebezpiecznymi aplikacjami, plikami, witrynami internetowymi i plikami do pobrania.

Kontrola i ochrona rodzicielska

Po połączeniu rodzinnych kont Microsoft można zarządzać czasem spędzanym na ekranie, ograniczać dostęp do treści dla dorosłych i kontrolować zakupy online.

Bezpieczny rozruch

Pomaga zapobiegać ładowaniu złośliwych aplikacji i nieautoryzowanych systemów operacyjnych podczas procesu uruchamiania systemu.

Windows Hello

Wykorzystuje rozpoznawanie twarzy, odcisku palca lub kodu PIN, aby szybko, bezpiecznie i bez hasła odblokować urządzenia z systemem Windows.

Windows Information Protection (WIP)

Pomaga chronić aplikacje i dane firmowe przed przypadkowym wyciekiem danych na urządzeniach firmowych i osobistych, które pracownicy przynoszą do pracy.

 

Bezpieczeństwo systemu Windows.

Zarządzaj bezpieczeństwem i zdrowiem swojego urządzenia.

Zarządzanie przedsiębiorstwem i wdrażanie

Funkcja

Windows 11 Home

Windows 11 Pro

Assigned Access

Urządzenia z systemem Windows 11 Pro uruchamiają różne aplikacje w zależności od użytkownika, dzięki czemu poszczególne tożsamości są oddzielone i zabezpieczone.

 

Dynamic Provisioning

Wyjmij nowy komputer z pudełka, włącz go i przekształć w wydajne urządzenie organizacyjne, przy minimalnym nakładzie czasu i pracy.

 

Enterprise State Roaming z Azure

Dostępny dla każdej organizacji posiadającej licencję Azure AD Premium lub Enterprise Mobility + Security (EMS), Enterprise State Roaming zapewnia użytkownikom ujednolicone doświadczenie na ich urządzeniach z systemem Windows i skraca czas potrzebny na skonfigurowanie nowego urządzenia.

 

Zasady Grupy

Zarządzaj komputerami, kontami użytkowników i grupami, a także uzyskaj łatwy dostęp do plików i drukarek, łącząc system Windows 11 Pro z Windows Server.

 

Konfiguracja trybu Kiosk

Skonfiguruj urządzenie lokalnie na urządzeniu lub zdalnie za pomocą aplikacji Mobile Device Management.

 

Microsoft Store for Business

Jedyne miejsce, w którym można znaleźć aplikacje, zarządzać nimi i dystrybuować je na urządzenia z systemem Windows 11 w dużych ilościach.

 

Zarządzanie urządzeniami mobilnymi

Zarządzanie urządzeniami mobilnymi (MDM) stanowi alternatywę dla tradycyjnych procesów zarządzania komputerami, dzięki czemu można we własnym tempie przejść na zarządzanie oparte na chmurze.

 

Wsparcie dla Active Directory

Dołączanie do domeny + zasady grupy: Pracownicy działu IT mogą łatwo zarządzać komputerami, kontami użytkowników i grupami, zasadami bezpieczeństwa oraz aby uzyskać łatwy dostęp do plików i drukarek po połączeniu systemu Windows 11 Pro z systemem Windows Server.

 

Wsparcie dla Azure Active Directory

Pracownicy mogą korzystać z jednego logowania w systemie Windows 11, Microsoft 365** i innych usługach firmy Microsoft, co ułatwia zarządzanie loginami i hasłami.

 

Windows Update dla Firm

Pomaga obniżyć koszty zarządzania, zapewnia kontrolę nad wdrażaniem aktualizacji, umożliwia efektywne dostarczanie aktualizacji i zapewnia dostęp do najnowszych innowacji.

 

Podsumowanie

Windows 11 udoskonala to, co było już świetne w Windows 10, nie tracąc przy tym zbyt dużo, a gdy już dowiesz się, jak wszystko działa, nowy system operacyjny rzadko kiedy jest trudniejszy w obsłudze. Jest bardziej konfigurowalny, a nowe narzędzia, takie jak Pulpity i Snap Assist, dają Ci większą kontrolę nad tym, jak zarządzasz swoim ekranem i czasem.

Co najważniejsze, jeśli nie spodobają Ci się zmiany, większość z nich można bezpiecznie zignorować lub zmienić z powrotem na takie, jakie lubisz - nawet przycisk Start można przesunąć z powrotem do lewego dolnego rogu. A jeśli nie podoba Ci się wygląd Windows 11, możesz go bezpiecznie zignorować i nadal używać Windows 10 przez lata - choć Microsoft w przyszłości będzie oczekiwał od Ciebie aktualizacji.

Źródła:

https://www.cnet.com/tech/computing/microsoft-launched-windows-11-now-what-essential-info-about-new-os/

https://www.tomsguide.com/reviews/windows-11

https://www.microsoft.com/en-us/windows/compare-windows-11-home-vs-pro-versions

Powiązane strony:

 1. Instalacja systemu Windows na dysku M.2 NVMe [AMI Native Support]
 2. IPMIView dla Androida & IPMIView dla iOS & IPMIView dla Windowsa & IPMIView dla Linuksa
 3. Licencje Supermicro rozszerzające możliwości IPMI (SFT-OOB-LIC & SFT-DCMS-SINGLE & SFT-SDDC-SINGLE)
 4. GRAID SupremeRAID™ na Windowsie (Windows 10, Windows 11, Windows Server 2019, Windows Server 2022)