Co to jest serwer?

| F.A.Q.WsparcieNowości

Co to jest serwer?

Serwer jest komputerem, ale bardzo różni się od komputera osobistego. Jest to komputer klasy korporacyjnej (Enterprise), zaprojektowany do świadczenia specjalnych funkcji i usług użytkownikom przez Internet. Użytkownicy, którzy łączą się z serwerami za pośrednictwem swoich komputerów osobistych lub urządzeń mobilnych, korzystają z narzędzi i zasobów, które w innym przypadku byłyby niedostępne.

Ponieważ serwery są integralną częścią infrastruktury informatycznej (IT), często umieszczane są w specjalnych pomieszczeniach serwerowych (serwerowniach) lub centrach danych (Data Center), zaprojektowanych tak, aby zapewnić optymalną wydajność i wysoką dostępność. Rozpowszechnienie serwerów otworzyło drogę do innych zaawansowanych technologii, takich jak sztuczna inteligencja (AI), chmura obliczeniowa (Cloud Computing), przetwarzanie brzegowe (Edge computing) i wiele innych. W skrócie, serwery są siłą napędową rewolucjonizującą nasze codzienne życie.

Dlaczego go potrzebujesz?

Serwery są używane, ponieważ żaden pojedynczy komputer nie jest w stanie spełnić każdej roli i pełnić wszystkich funkcji. Dzięki procesowi znanemu jako model żądanie-odpowiedź (request-response) lub (request-reply), użytkownicy mogą "żądać" od serwerów w Internecie różnych usług. Może to być sprawdzenie poczty e-mail, strumieniowe przesyłanie wideo, zamówienie taksówki lub coś bardziej skomplikowanego, jak odczytanie tablicy rejestracyjnej za pomocą wizji komputerowej (CCTV) i naliczenie opłaty właścicielowi pojazdu. Serwery kompilują dane i wykonują obliczenia niezbędne do odpowiedzi na żądanie. Każdej minuty, każdego dnia serwery wykonują te działania dla milionów użytkowników.

W miarę jak serwery wykonują dla nas coraz więcej zadań, rodzaje serwerów stały się bardziej zróżnicowane. Aby wymienić tylko kilka przykładów, serwery używane do badań naukowych mogą być wyposażone w potężne procesory (CPU) i karty graficzne (GPU), aby umożliwić obliczenia o wysokiej wydajności (HPC); serwer multimedialny może zapewniać dużą pojemność pamięci masowej (Storage) i przepustowość sieci do przechowywania i przesyłania strumieniowego ogromnej biblioteki treści; serwer wdrożony na brzegu (Edge) sieci może wymagać upchnięcia dużej mocy obliczeniowej w małej obudowie, przy jednoczesnym zachowaniu płynności i niezawodności działania. Z tego powodu nabywcy starannie dobierają dokładnie cechy serwera, które są odpowiednie do danego zadania. Zwracają uwagę na rodzaje procesorów wewnątrz serwerów, architekturę zestawu instrukcji (ISA) tych procesorów, peryferyjny system chłodzenia obsługujący serwery itp. Rynek jest wypełniony wieloma różnymi rodzajami rozwiązań serwerowych do wyboru przez operatorów.

Podsumowanie

Nie ma jednej uniwersalnej konfiguracji dla wszystkich rodzajów serwerów oraz ich zadań. Ponieważ serwery mają służyć określonym celom w infrastrukturze informatycznej, niezwykle ważne jest znalezienie idealnego serwera dla każdego zadania. Firma ITCare Paweł Staszewski chętnie pomoże w doborze konfiguracji sprzętowej.

Powiązane strony:

  1. Co to jest IPMI?
  2. Co to jest Data Center?
  3. Co to jest chłodzenie cieczą (Liquid Cooling)?
  4. Konfigurator serwerów Supermicro
  5. Serwery ITC
  6. Serwery Gigabyte