Sztuczna Inteligencja (AI) ChatGPT wtyczki - część 3

| PozostałeNowości

Sztuczna Inteligencja (AI) ChatGPT, Bing, Bard - część 3

Wprowadzenie

Witamy w ostatnim rozdziale naszej pouczającej eksploracji dynamicznego świata sztucznej inteligencji, a dokładniej modeli językowych Generative Pretrained Transformer (GPT). Seria ta rozpoczęła się od wprowadzenia do sztucznej inteligencji i jej implikacji w naszym codziennym życiu. Następnie zagłębiliśmy się w działanie modeli językowych GPT, rozumiejąc ich rozwój, funkcjonalność i subtelne, ale znaczące różnice między GPT-3 i GPT-4.

Kończąc tę fascynującą podróż, skupiamy się na istotnym, ale często pomijanym aspekcie, który znacznie zwiększa użyteczność modeli GPT - wtyczkach. Te sprytne dodatki do zestawu narzędzi AI mają potencjał, aby zrewolucjonizować sposób, w jaki wykorzystujemy sztuczną inteligencję, dodając głębię i funkcjonalność do już potężnych modeli GPT.

W tym artykule przedstawimy szczegółowy przegląd tego, czym są wtyczki, jak działają i jaką rolę odgrywają w zwiększaniu skuteczności ChatGPT. Zwrócimy również uwagę na niektóre z najpopularniejszych obecnie używanych wtyczek i zbadamy ich unikalne funkcje.

Jeśli więc jesteś ciekawy, w jaki sposób te wtyczki kształtują nasze doświadczenia ze sztuczną inteligencją i przesuwają granice tego, co sztuczna inteligencja może zrobić, dołącz do nas, gdy będziemy poruszać się po tym ostatnim, kluczowym elemencie układanki AI i GPT.

Zrozumienie działania wtyczek w ChatGPT

Wprowadzenie do wtyczek i ich roli w zwiększaniu funkcjonalności ChatGPT

Wtyczki(z ang. plugins) to dodatkowe funkcje lub ulepszenia, które rozszerzają podstawową funkcjonalność oprogramowania lub aplikacji. W kontekście ChatGPT, wtyczki pozwalają na dostosowanie i specjalizację, zwiększając jego zdolność do obsługi szerszego zakresu zadań lub poprawiając jego zdolność w określonych dziedzinach.

Wyjaśnienie działania wtyczek na konkretnych przykładach

Kiedy mówimy o wtyczkach w ChatGPT, mamy na myśli wyspecjalizowane moduły lub kod, które współdziałają z modelem bazowym w celu wprowadzenia nowych zachowań lub modyfikacji istniejących. Na przykład, wtyczka może zostać opracowana w celu poprawy zrozumienia terminologii medycznej przez ChatGPT, umożliwiając bardziej precyzyjne i niezawodne interakcje w środowisku medycznym. Alternatywnie, wtyczka może wprowadzić nową funkcję, taką jak integracja z aplikacją kalendarza, umożliwiając ChatGPT planowanie, aktualizowanie i anulowanie spotkań w oparciu o kontekst konwersacji.

Dyskusja na temat potencjału wtyczek w kształtowaniu przyszłych rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji

Dzięki możliwości dodawania wtyczek do ChatGPT otwierają się drzwi do niezliczonych możliwości dostosowywania i rozszerzania funkcjonalności. Pozwalając użytkownikom dostosować zachowanie sztucznej inteligencji lub dodać określone możliwości, wtyczki mogą sprawić, że narzędzia wykorzystujące sztuczną inteligencję będą bardziej przydatne i dostosowane do szerokiego zakresu scenariuszy osobistych, zawodowych i edukacyjnych. Wraz z rozwojem społeczności wokół modeli GPT, rozwój i udostępnianie wtyczek może również sprzyjać współpracy i innowacjom, torując drogę do demokratyzacji doświadczeń związanych ze sztuczną inteligencją.

Poplarne wtyczki

Zrozumiawszy czym są wtyczki i ich rolę w zwiększaniu funkcjonalności ChatGPT, nadszedł czas, abyśmy przyjrzeli się bliżej niektórym z najpopularniejszych obecnie używanych wtyczek.

ChatGPT plugins
Nazwa Opis

AskYourPDF

Ta innowacyjna wtyczka zmienia sposób interakcji z plikami PDF. Po jej zainstalowaniu użytkownicy mogą zadawać pytania związane z podanym przez nich linkiem do pliku PDF, a wtyczka przygotuje podsumowanie dokumentu. AskYourPDF nie tylko zapewnia przegląd, ale może również odpowiadać na konkretne pytania, oferując precyzyjne odpowiedzi wraz z lokalizacją strony, na której znajdują się informacje. Ta wtyczka jest cennym narzędziem do szybkiego zrozumienia złożonych dokumentów bez konieczności ich całkowitego czytania.

VoxScript

VoxScript rewolucjonizuje sposób, w jaki trawimy treści internetowe.
Ta przydatna wtyczka umożliwia użytkownikom generowanie streszczeń stron internetowych według adresu URL, usuwając z nich zbędne informacje i dostarczając najważniejsze treści.
Jeśli podany jest link do filmu, VoxScript oferuje przegląd i opis filmu, a nawet pyta, czy użytkownik chciałby uzyskać bardziej szczegółowy opis po pierwszych kilku sekundach.

Video Insights

Narzędzie Video Insights przenosi zdolność analizy wideo na zupełnie nowy poziom. Ta wtyczka pozwala wydobywać informacje z filmów hostowanych na platformach takich jak YouTube i Daily Motion. Może tworzyć podsumowania wideo, odpowiadać na konkretne pytania dotyczące tematów poruszanych w filmie, dostarczać pełną transkrypcję lub wyodrębniać metadane, takie jak liczba polubień, wyświetleń lub komentarzy. Chociaż dokładność metadanych może wymagać poprawy, podsumowania i transkrypcje są imponująco dokładne. 

Prompt Perfect

Tworzenie skutecznych zapytań dla ChatGPT może być nie lada wyzwaniem, ale dzięki wtyczce Prompt Perfect zadanie to staje się dziecinnie proste.
Wtyczka ta pomaga użytkownikom tworzyć dobrze skonstruowane zapytania, które przynoszą najbardziej dokładne i przydatne odpowiedzi z ChatGPT. Rozpoczynając polecenie od "Perfect", wtyczka optymalizuje polecenie, aby zapewnić najlepsze możliwe wyniki. 

 Wolfram Alpha

Ta wtyczka łączy moc obliczeniową Wolfram Alpha z wszechstronnością modeli językowych GPT.
Po zadaniu problemu matematycznego, wtyczka Wolfram Alpha generuje odpowiedź w stylu ChatGPT, zapewniając zarówno dokładność, jak i atrakcyjne w obsłudze środowisko użytkownika.

SEO Assistant

Jeśli chodzi o optymalizację treści, SEO Assistant to perełka. Ta wtyczka służy do generowania słów kluczowych w celu poprawy widoczności treści w wynikach wyszukiwania, maksymalizując w ten sposób zasięg i poziom zainteresowania.

Powyższe wtyczki to tylko niektóre z wielu dostępnych przykładów, które mogą znacznie zwiększyć funkcjonalność i użyteczność modeli językowych GPT. Rozszerzając możliwości tych modeli, wtyczki takie jak te przesuwają granice tego, co możemy osiągnąć dzięki sztucznej inteligencji.

Podsumowanie

Razem odbyliśmy podróż przez skomplikowany krajobraz sztucznej inteligencji, zaczynając od szerokiego zrozumienia sztucznej inteligencji, zagłębiając się w specyfikę modeli językowych Generative Pretrained Transformer (GPT), a kończąc na eksploracji wtyczek GPT. Seria ta miała na celu rzucenie światła na to, w jaki sposób te technologie i narzędzia przeplatają się, aby na nowo zdefiniować sposób, w jaki wchodzimy w interakcję ze światem cyfrowym i nie tylko.

W tym ostatnim artykule odkryliśmy nieocenioną rolę wtyczek w zwiększaniu funkcjonalności modeli GPT. Od AskYourPDF, oferującego innowacyjny sposób interakcji i zrozumienia złożonych plików PDF, po VoxScript i Video Insights, rewolucjonizujące sposób, w jaki trawimy treści internetowe i wideo. Zagłębiliśmy się w SEO Assistant, potężne narzędzie do optymalizacji treści, oraz Prompt Perfect, ułatwiające zadanie tworzenia skutecznych podpowiedzi dla ChatGPT. Wreszcie, podziwialiśmy Wolfram Alpha, wtyczkę, która łączy moc obliczeniową z wszechstronnością modeli językowych GPT.

Jako że stoimy na granicy tego, co jest możliwe dzięki sztucznej inteligencji i modelom GPT, wszechstronność i głębia zapewniana przez wtyczki obiecują przyszłość, w której sztuczna inteligencja stanie się jeszcze bardziej integralna i korzystna dla naszego życia. Stanowią one kolejny krok w ciągłej podróży rozwoju sztucznej inteligencji, przesuwając granice i poszerzając nasze zrozumienie tego, w jaki sposób sztuczna inteligencja może wchodzić w interakcje z naszym światem i ulepszać go.

W ogólnym rozrachunku jesteśmy u progu nowej ery - ery, w której sztuczna inteligencja nie jest już koncepcją science fiction, ale namacalną rzeczywistością zmieniającą wiele aspektów naszego życia. W miarę jak posuwamy się naprzód, nie można przecenić znaczenia dotrzymywania kroku tym postępom. W końcu, jak widzieliśmy w tej serii, potencjał sztucznej inteligencji jest nieograniczony i stale ewoluuje, podobnie jak otaczający nas świat.

Dziękujemy za wyruszenie z nami w tę podróż. Pozostańcie ciekawi, bądźcie na bieżąco i, co najistotniejsze, pozostańcie podekscytowani, ponieważ przyszłość AI i modeli GPT, zwłaszcza w obliczu rozprzestrzeniania się wtyczek, jest jasna i pełna niewykorzystanego potencjału.

Powiązane strony:

  1. Sztuczna Inteligencja (AI) ChatGPT, Bing, Bard - część 1
  2. Sztuczna Inteligencja (AI) ChatGPT - część 2
  3. Rozwiązania Supermicro dedykowane AI
  4. Rozwiązania Gigabyte dedykowane AI (Gigacomputing)