Artificial Intelligence (AI) ChatGPT, Bing, Bard - part 1

| PozostałeNowości

Sztuczna Inteligencja (AI) ChatGPT, Bing, Bard - część 1

Wprowadzenie

W erze charakteryzującej się szybkim postępem technologicznym niewiele innowacji przyciąga naszą uwagę tak bardzo, jak sztuczna inteligencja (AI). Niegdyś koncepcja ograniczona do science fiction i futurystycznych projekcji, sztuczna inteligencja jest obecnie integralną częścią naszego codziennego życia, zmieniając sposób, w jaki pracujemy, komunikujemy się i wchodzimy w interakcje z otaczającym nas światem.

Niniejszy artykuł stanowi przewodnik wprowadzający do fascynującego świata sztucznej inteligencji. Zaczniemy od zdefiniowania sztucznej inteligencji, zbadania jej różnych typów i prześledzenia jej fascynującej historii. Następnie zagłębimy się w rolę i znaczenie sztucznej inteligencji w naszym współczesnym społeczeństwie oraz przedstawimy krótki przegląd uczenia maszynowego i głębokiego uczenia się jako sił napędowych rozwoju sztucznej inteligencji.

Niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym entuzjastą technologii, profesjonalistą, który chce zrozumieć wpływ sztucznej inteligencji na swoją dziedzinę, czy też ciekawskim umysłem zaintrygowanym postępem ery cyfrowej, ten artykuł ma na celu rzucenie światła na podstawowe aspekty sztucznej inteligencji. Rozpocznijmy więc eksplorację technologii, która pod wieloma względami na nowo definiuje to, co jest możliwe w XXI wieku.

Zrozumieć sztuczną inteligencję

Definicja sztucznej inteligencji (SI) i jej różne rodzaje

Sztuczna inteligencja (ang. Artificial Intelligence, AI) to dziedzina informatyki zajmująca się tworzeniem systemów zdolnych do wykonywania zadań, które zazwyczaj wymagają ludzkiej inteligencji. Zadania te obejmują takie czynności jak uczenie się, rozumowanie, rozwiązywanie problemów, percepcja i rozumienie języka. Istnieją dwa główne typy sztucznej inteligencji: wąska sztuczna inteligencja (ang. Narrow AI), zaprojektowana do wykonywania określonych zadań, takich jak rozpoznawanie głosu, oraz ogólna sztuczna inteligencja (ang. General AI), która teoretycznie może wykonywać dowolne zadanie intelektualne, które może wykonać człowiek.

Źródło: https://deltalogix.blog/en/2023/03/08/artificial-intelligence-a-look-at-its-three-types-and-their-possible-future-implications/

Krótka historia SI

Koncepcja SI sięga czasów starożytnych, wraz z mitami i opowieściami o sztucznych istotach obdarzonych inteligencją lub świadomością. Jednak dziedzina sztucznej inteligencji, jaką znamy, rozpoczęła się jako dyscyplina akademicka w połowie XX wieku, wraz z przełomową konferencją w Dartmouth w 1956 roku. Kolejne dziesięciolecia przyniosły wiele wzlotów i upadków, znanych jako "zimy AI" i "wiosny AI", w zależności od przepływu funduszy i zainteresowania. Obecne odrodzenie, napędzane postępami w uczeniu maszynowym, rozpoczęło się na początku XXI wieku i trwa do dziś.