Jak zmienić wydajność procesora na Linuksie? (Scaling Governor)(Tunning)

| F.A.Q.Wsparcie

Scaling Governor

  1. Jak zmienić wydajność procesora na Linuksie?
  2. Jak zmienić taktowanie procesora na Linuksie?

Scaling Governor to funkcja, która kontroluje częstotliwość taktowania procesora w zależności od obciążenia i zapotrzebowania na energię. Scaling governor możę być ustawiony na różne tryby, takie jak:

  • Performance - Governor CPUfreq "performance" ustawia procesor na stałą częstotliwość taktowania, która jest najwyższa w ramach ograniczeń określonych przez scaling_min_freq i scaling_max_freq
  • Powersave - Governor CPUfreq "powersave" ustawia procesor na stałą najniższą częstotliwość taktowania w ramach ograniczeń określonych przez scaling_min_freq i scaling_max_freq.
  • Userpsace - Governor CPUfreq "userspace" pozwala użytkownikowi lub dowolnemu programowi uruchomionemu w przestrzeni użytkownika z uprawnieniami "root" ustawić procesor na określoną częstotliwość poprzez udostępnienie pliku sysfs o nazwie "scaling_setspeed" w katalogu urządzenia CPU.
  • Ondemand - Governor CPUfreq "ondemand" dostosowuje częstotliwość procesora w zależności od aktualnego obciążenia systemu. Szacowanie obciążenia jest wyzwalane przez planistę (scheduler) poprzez funkcję "update_util_data->func". W momencie wyzwalenia, cpufreq analizuje statystyki używania CPU w ciągu ostatniego okresu i dostosowuje częstotliwość procesora odpowiednio. Procesor musi mieć zdolność do bardzo szybkiej zmiany częstotliwości.

Każdy z powyższych ma inną strategię zmiany częstotliwośći procesora, aby zoptymalizować wydajność lub oszczędność energii. Sccaling governor może być zmieniany przez użytkownika lub system operacyjny, w zależności od preferencji i kompatybilności sprzętowej.

Aby zobaczyć aktualne ustawienia scaling_governor per procesor:

cat /sys/devices/system/cpu/cpu*/cpufreq/scaling_governor

Aby zmienić na performance

echo performance | tee /sys/devices/system/cpu/cpu*/cpufreq/scaling_governor

 

Powiązane strony: