O ASUS

| Pozostałe

ASUS, oficjalnie ASUSTeK Computer Inc. – firma, która wywodzi się z projektowania i produkcji jednych z najlepszych rozwiązań z dziedziny płyt głównych. Obecnie światowy lider w sprzedaży telefonów, kart graficznych, płyt głównych, monitorów, laptopów i sprzętów komputerowych. Linia produktów serwerowych obejmuje systemy rackowe, stacje robocze, serwerowe płyty główne, jak i liczne akcesoria.

Firma dostarcza również wiele autorskich rozwiązań technologicznych m.in. zdalne zarządzanie serwerem, konfiguracja macierzy RAID z wykorzystaniem PCIe czy system do optymalizacji pamięci.

Założona w 1989 z siedzibą w Taipei.

Historia

1989 – założenie firmy ASUS

1990 – Wprowadzenie na rynek EISA 486, która stała się najpopularniejszą płytą główną na świecie.

1995 – ASUS zyskuje status lidera wśród światowych producentów płyt głównych.
             Wprowadzenie pierwszej płyty głównej z dwoma gniazdami dla Intel Pentium

1996 – Notowanie jako spółka akcyjna na tajwańskiej giełdzie papierów wartościowych.

1998 – Wprowadzenie na rynek najwydajniejszej płyty głównej dla Intel Pentium II

2000 – Utworzenie centrów obsługi klienta w Chinach, Holandii, Stanach Zjednoczonych Ameryki, Republice Czeskiej, Australii i Japonii

2004 – Wprowadzenie na rynek płyty głównej z trzema macierzami RAID i dwoma gniazdami LAN

2009 – Wprowadzenie na rynek pierwszych płyt głównych na świecie odznaczonych certyfikatem Energy Star 5.0

2013 – Uruchomienie we współpracy z miastem Tajpej rozwiązania Smart City.

Produkty

Produkty obejmują systemy rackowe (1,2,4U), rozwiązania typu Tower, jak i autorskie płyty główne dedykowane serwerom. Oparte są one na platformie Intel Xeon lub AMD EPYC w jedno, lub dwu procesorowych rozwiązaniach.


Technologia

Asus Control Center – umożliwia zdalną aktualizację biosu, sterowanie wentylatorami, korzystanie z narzędzi KVM, nagrywanie video, jak i również zdalny dostęp do monitorowania oraz funkcji diagnostycznych. Wszystko to możliwe w trybie poza ruchem sieciowym, jak i w trybie ruchu sieciowego.

ASUS PIKE II – najnowsze rozwiązanie pamięci masowej SAS 12 Gb/s i PCI-E 3.0. Najnowsza pamięć masowa ASUS SAS 12Gb/s dwukrotnie zwiększa szybkość transmisji danych w porównaniu z poprzednią generacją. Obsługuje pamięć masową SATA 6Gb/s i SAS 12Gb/s, a także wbudowaną ochronę danych RAID

Zdalne zarządzanie systemem – moduł ASMB8-iKVM pozwala na zdalną kontrolę, monitorowanie i zarządzanie serwerem. Wszystkie te operacje są zgodne z Intelligent Platform Management Interface (IPMI) 2.0.

ASUS OptiMem – System, który przez zmianę układu tras pamięci pozwala na odblokowanie wyższych częstotliwości i mniejszych wartości latencji.

System Fan III – Niezależne wentylatory chłodzą karty graficzne i procesor. System oferuje również dedykowane chłodzenie podzespołów, jak i elastyczność w rozstawieniu wentylatorów.

AI Overclocking (Podkręcanie z wykorzystaniem SI) – zapewnia automatyczne dostrajanie poprzez dokonanie profilowania procesora oraz układu chłodzenia w celu zaplanowania optymalnej konfiguracji dla każdego indywidualnego systemu.

Q-Code Logger – system umożliwiający sprawdzenie statusu systemu w każdej chwili. Wystarczy podłączyć USB w specjalny port i kliknąć dedykowany przycisk. Następnie wszystkie rejestry zdarzeń zostaną skopiowane na dysk.

ASUS Dr. Power – Kontrola stanu zasilacza w czasie rzeczywistym. Pozwala zapobiec nagłemu wyłączeniu systemu i oferuje przejrzyste powiadomienia na wypadek, gdyby zasilanie okazało się niewystarczające.

VROC – Pozwala na użycie linii PCIe procesora do skonfigurowania systemowej macierzy RAID zdolnej do przesyłania danych z niesamowitymi prędkościami.

Powiązane strony:

  1. O Supermicro
  2. O GIGABYTE
  3. O H3 Platform
  4. O Mellanox